6034 Helvécia, Matkó tanya 3.
info@allatvedelmi-centrum.hu
+3670/428-0312

Anaplasma

Az anaplasmák előszeretettel fertőznek meg egy meghatározott típusú fehérvérsejt-csoportot.

Az anaplasmák Gram-negatív baktériumok, amelyek csak a sejteken belül képesek élni. Kutyák esetében, két releváns típust különböztetünk meg: Anaplasma phagocytophilum (közvetítők: fa-kullancs) és Anaplasma platies (közvetítők: barna kutya-kullancs)

Németországban a kutyák 30-35% g-nál lehet találni anaplasma elleni antitesteket.

A kórokozó egész Németországban elterjedt.

Csakúgy, mint Borreliose esetén, a megfertőzött kutyák közül csak nagyon kevesen betegednek meg.

A fa-kullancsok 1-4 %-a Anaplasmával fertőzött. A fertőzött kullancs a csípést követő kb.24 órán belül nyálán keresztül viszi át a kórokozót.

A betegség tünetei:

Láz, levertség, étvágytalanság, mozgástól vonakodás, bénulás – ezek különböző végtagoknál felváltva jelentkeznek, neurológiai tünetek, valamint víz-felgyülemlés a végtagokban.

Laboratóriumi vizsgálatoknál: gyakori a vérlemezek hiánya, szintén gyakori a vérszegénység – kevés a vörösvérsejt, néhányszor meg a fehérvérsejtek száma.

Az anaplasmosi csak nagyon ritka esetben végzetes kimenetelű.

 

 

Diagnózis:

Egy diagnózis felállítása nagyon nehéz. Gyakran éppen a tipikus laborbeli eredményekben való eltérések és az ismeretlen bénulási tűnetek azok, amelyek anaplasmosi. -ra utalnak. Egy teljes vérképre és esetlegesen egy ízületi vizsgálatra van szükség. A kórokozó jelenlétére vonatkozó közvetett kimutatásnál az antitestek a fertőzést követő 1-2 hét után jelentkeznek.

Vannak azonban olyan egészséges kutyák is, amelyek magas antitest-szinttel rendelkeznek. – Bizonyított tény, hogy egy antitest 2-4 hét alatt a négyszeresére növekedik. –

Kezelések:

Kezeljük Doxiciklinnel 10 napig. Valószínűleg még más gyógyszer szedése is szükséges.

Profilaxis:

Kullancsvédelem!

Védőoltások nincsenek rá, és más profilaktikus szer sem.