6034 Helvécia, Matkó tanya 3.
info@allatvedelmi-centrum.hu
+3670/428-0312

Giardia

A Giardiák nagyon kicsi, élősködő egysejtű paraziták, amelyek főként ott érzik jól magukat, ahol egy kis és szűk helyen sok állat él együtt és ahol egy átfogó fertőtlenítés nem lehetséges.

Ezek a paraziták az állatok mellett megtámadják a kutyákat és macskákat is, azáltal, hogy főleg a vékonybélbe fészkelik be magukat. A Giardiák sok állat emésztőrendszerében kimutathatóak, anélkül, hogy ennél tüneteket tapasztalnának.

A legtöbb erős immunrendszerrel rendelkező kutya és macska képesek egyedül megbirkózni ezekkel a parazitákkal, ezért nem lehet észrevenni náluk a fertőzést.

Néhányuk hányingertől, hasi fájdalomtól szenved, de gyakori náluk a hasmenés is (hosszan tartó vagy mindig visszatérő), ami klasszikus jele a Giardiáknak.

Ezen állatoknak nem mindegyike képes egyedül felvenni a harcot a Giardiákkal és állatorvosi segítségre szorulnak. Általában véve a Giardiák nem életveszélyesek!

Ha a kutya vagy a macska visszatérő vagy tartós hasmenésben szenved, van, ami általában sárgás, de lehet véres is, azt javasoljuk, hogy vegyen székletmintát, vigye az állatorvoshoz, aki megvizsgálja, hogy van -e náluk Giardia.

Amennyiben háziállata érintett lenne, fertőzésére hatékony gyógyszereket lehet kapni.

Jó tapasztalataink vannak a fenbendazol hatóanyaggal (pl. Panacur).

Az adagolás 50 mg / kg testtömeg 1x naponta, 5 napig, majd az állatorvos ajánlásának függvényében tartsunk 3 vagy 7 napi szünetet, majd ismételjük meg a kezelést öt napon keresztül. Ritka esetekben előfordulhat, hogy a Giardiák a kezelés alatt az állat epéjébe visszahúzódnak majd azután újra színre lépnek.

Ez esetben egy új székletvizsgálatra van szükség és adott esetben 4-6 hét múlva meg kell ismételni a kezelést.

Előfordul, hogy egyes állatok nem reagálnak a fenbendazolra. Itt a metronidazollal történő kezelést javasoljuk. Mivel ez a gyógyszer jobban megterheli a szervezetet, minden esetben a Panacur alkalmazása az előnyösebb.

Mivel a Giardiák kiürülnek széklettel és még a testen kívül is meglehetősen hosszú ideig életképesek, ezek átterjedhetnek egyik állatról a másikra az ürülék szaglása és a szennyezett felületetekkel való érintkezés során.

A közös élelmiszer-tálak is potenciális hordozók. Ezért ajánlatos a kezelés során közös háztartásban élő többi állatot is hasonlóképpen kezelni.

Azt javasoljuk, hogy azonnal távolítsuk el az állatok székletét, rendszeresen fertőtlenítsük a tálakat, a tárolókat, a takarókat és mossuk le az állat végbélnyílásának környékét!

Vigyázat: a Giardiák egy akár 70 ° -ig hőmérsékletet is túlélnek. Ezért forrázni kell a tálakat és a takarókat.

Profilaxis: távolítsuk el a kutyaürüléket! A gyanús kutyáktól vegyünk több napon át székletmintát.