6034 Helvécia, Matkó tanya 3.
info@allatvedelmi-centrum.hu
+3670/428-0312

Leishmania

A Leishmania infantum kórokozója egy egysejtű parazita, aminek a bársonylégy a hordozója.

A Leishmaniasis gyakran fordul elő mediterrán térségben, ahol a kutyák több mint 50% -ának az ellenanyaga pozitív, az érintett állatok fele nem mutat tüneteket. 80% -uk azonban még kifejleszti ezeket.

A Leishmaniasis tovább és tovább terjed. Vannak már Németországban is olyan esetek, ahol kutyák soha nem hagyták el Németországot.

A kórokozó párzás útján is átterjedhet egyik állatról a másikra, vagy akár a placentán keresztül az anyáról a születendő kölykökre is.

A fertőzés és a betegség kitörése között eltelt időszak négy hét és hét év között is lehet!!

Nem minden megfertőzött állat lesz beteg.

Az állatok, amelyek többnyire megbetegednek, 2 és 4 évesek, vagy 7 évesnél idősebbek.

A betegség fő tünetei a következők: pikkelyes, gyulladásos bőr, bőrfekélyek, csomók a bőrben, szaruképződés az orron és a mancspárnákon. Hámlás az orr körül, karmok deformálódása, és begyulladt szemhéjak.

Általános tünetek: láz, fogyás, bénulás, gyulladt ízületek, máj-, hasnyálmirigy-, bél- és vesebetegségek, orrvérzés, vérszegénység, nyirokcsomó duzzadás, agyhártyagyulladás, szemgyulladás, és apátia.

Diagnózis:

Bizonyítékok az antitestekre (közvetett bizonyíték): az antitestek mennyisége nincs összefüggésben a betegség súlyosságával. A kezelés ellenőrzése nem lehetséges, mivel a kialakult antitestek nagyon sokáig fennmaradnak. Az eredmény 100% -osan nem megbízható. Egy ellenanyag kimutatása gyakran csak hetekkel vagy hónapokkal a fertőzés után lehetséges.

Csak kevés állat, amely képes ilyen antitesteket létrehozni.

A bőrben, a csontvelőben, a nyirokcsomóban és a lépben jelenlévő kórokozók (közvetlen bizonyíték): ezeket csak ritka esetekben lehet mikroszkopikusan kimutatni a nyirokcsomókban, illetve a csontvelőben. Ennél jobb a PCR kimutatás (kimutatás a genetikai anyag és vírus polimerász-láncreakcióról), mivel ez pontosabb és érzékenyebb.

A kezelés ellenőrzése lehetséges. Ehhez a nyirokcsomókból, a csontvelőből, vagy tamponnal mindkét szem kötőhártyájából vett minta szükséges.

Kezelés:

Leisguard- / Milteforan / -Glucantime / -Allopurinol. Nagyon fontos, hogy az ilyen tünetű kutyákat „kíméletesen” kezeljük. Például, a betegség korai szakaszában vagy enyhe tünetek esetén Leishgard -al (Domperidon). Ez erősíti az immunrendszert.

Milteforan (miltefozin) naponta egyszer, négy héten keresztül. Nem a vesén keresztül választódik ki, ezért sajnos gyakran okoz gyomor-bélrendszeri mellékhatásokat.

A Glucantime-t (pentavalens Antimon-preperat) 3-4 héten át injekcióban kell beadni, megöli a kórokozót és allopurinollal is lehet kombinálni. Ez alatt a kezelés alatt heti egyszeri veseellenőrzés szükséges!

Az allopurinol valójában egy köszvény elleni szer. Naponta kétszer kell szedni. Jól tolerálható, azonban magában szedve kristályképződési kockázatot jelenthet a húgyhólyagban. Ellenőrizni kell!

Profilaxis:

Egy ilyen állat nem utazhat ki endémiás országokba! Hordozóktól óvni kell! Kéthetente spot-on készítményeket / rovar-repelenseket- kell nála alkalmazni!

A jelenlegi vakcina ellentmondásos. A kutya nem betegedik meg, de megfertőződhet. A védőoltást élete végéig kell nála alkalmazni. A beoltott állatoknál olyan antitestek képződnek, amelyeket nem lehet megkülönböztetni a megfertőzött antitestektől.

Veszély az emberre? IGEN! A Leishmaniasis az mindig egy zoonózis.